Kuća

13 najčešćih grešaka pri pranju veša: Izbegnite ove greške kako bi vaša odeća bila pravilno oprana i lepo mirisala

Prva pomisao kada zateknemo nepravilno opran veš je da nešto sa mašinom nije u redu, ni ne pomišljajući da nešto u našim navikama nije problem. Pravilno rukovanje veš mašinom može produžiti njen životni vek i osigurati savršeno čist veš nakon svakog ciklusa pranja. Kako biste saznali da li ispravno pristupate procesu pranja veša, čitajte ostatak teksta o najčešćim greškama. 

1. Nepravilno razvrstavanje veša 

  Iako je posle napornog dana poslednje čime želite da se bavite razvrstavanjem prljavog veša, preskakanje ovog koraka možeimati negativan uticaj na rezultate pranja. Ako ne razdvajate veš po bojama ili vrsti tkanine, lako može doći do puštanja boje ili skupljanja vlakana. Svetlija odeća može brzo da poprimi sivkast izgled, a materijali poput somota lako privlače dlačice s peškira.  

2. Upotreba neodgovarajućih količina deterdženta

   Jedan od najvažnijih koraka za uspešno pranje veša odlikuje se korišćenjem dovoljne količine deterdženta. Previše ili premalo deterdženta predstavljaju podjednaku grešku i mogu narušiti kvalitet pranja. Ako stavite previše, odeća neće imati dovoljno trenja da se dobro opere, dok premalo deterdženta neće ukloniti svu prljavštinu. Počnite s manjom količinom i dodajte više ukoliko je u pitanju prljaviji veš ili je prosto veća količina veša.  

3. Rajsferšlusi − najveći neprijatelj finih materijala  

   Pre nego što stavite odeću u mašinu, zatvorite sve rajsferšluse. Otvoreni rajsferšlusi, naročito metalni, mogu oštetiti druge tkanine tokom pranja.  

4. Otkopčana dugmad  − preporuka koja nije očigledna

   Za razliku od rajsferšlusa, a suprotno intuitivnom mišljenju, dugmad na košuljama i drugim komadima treba ostaviti otkopčana. Kada je dugme zakopčano, tokom pranja možeda ošteti konce i šavove. Otkopčavanjem se takođe ostvaruje bolji rezultat pranja kragni i manžetni.  

5. Zanemarivanje čišćenja filtera u sušilici  

   Redovno uklanjanje vlakana iz filtera posle svakog sušenja poboljšava rad sušilice i smanjuje rizik od požara. Pored filtera, obavezno očistite ventilaciju bar jednom u dve godine. Dubinsko čišćenje filtera preporučuje se na svakih šest meseci ili kada primetite veću količinu vlakana.  

6. Zanemarivanje održavanja mašine za pranje veša 

   Prljavština i bakterije koje se zadržavaju u unutrašnjim delovima mašine mogu izazvati neprijatne mirise. Ovi mirisi se dalje mogu preneti na sledeće ture veša, zato je preporučljivo da mašinu čistite barem jednom mesečno.  

7. Previše omekšivača  

   Kao i kod deterdženta, suvišne količine omekšivača mogu izazvati nakupljanje ostataka na odeći i u mašini. Najbolje je da se pridržavate preporuka sa pakovanja i koristite odgovarajuću količinu. 

8. Ignorisanje etiketa na odeći  

   Obratite pažnju na uputstva za održavanje, posebno kada prvi put perete neki komad odeće. Pravilna nega produžava životni vek vaše odeće.  

9. Nepravilno tretiranje mrlja 

   Mrlje je najbolje tretirati odmah, pre nego što ih ubacite u mašinu.  Što pre reagujete, manja je šansa da će se mrlja trajno zadržati.  

10. Pretrpavanje mašine 

   Ako mašinu prepunite, odeća neće moći da se slobodno okreće i temeljno opere. Osim toga, prepunjena mašina može da izgubi balans, što otežava centrifugiranje. Da bi pranje bilo uspešno, veš mora imati prostora za kretanje.

11. Korišćenje previše visoke temperature za pranje

Iako je pranje na visokim temperaturama efikasno za uklanjanje bakterija i tvrdokornih fleka, često nepravilno korišćenje ove opcije može oštetiti tkanine i smanjiti njihov vek trajanja. Odeća od pamuka može se skupiti, dok sintetički materijali gube elastičnost ili dobijaju oštećenja. Preporučljivo je koristiti niže temperature za svakodnevne komade i uvek pratiti uputstva s etikete kako biste izbegli deformisanje odeće. Takođe, hladno pranje štedi energiju i smanjuje račune za struju, što doprinosi i očuvanju životne sredine.

12. Nepravilno punjenje dozera za deterdžent i omekšivač

Čak i kada koristite odgovarajuću količinu deterdženta ili omekšivača, važno je da ih sipate u predviđene pregrade. Neke mašine imaju posebne dozere za tečni i praškasti deterdžent, kao i za omekšivač. Ako se proizvodi stave na pogrešno mesto ili direktno na veš, mogu izazvati fleke ili neefikasno pranje.

13. Pogrešan izbor ciklusa pranja

   Pravilno odabran program pranja ključan je za očuvanje kvaliteta odeće i efikasno uklanjanje prljavštine. Kratki ili nežni programi možda neće temeljno očistiti jako zaprljane tkanine poput radne odeće ili sportskih komada, dok dugi ciklusi s visokom temperaturom mogu oštetiti osetljive materijale. Takođe, neki programi su dizajnirani za specifične potrebe, poput anti-alergijskih ciklusa ili onih za brzo osvežavanje odeće. 

Rezime

Ukoliko smatrate da bi vam svakodnevno pridržavanje ovim pravilima u rutini izazvalo glavobolju, možete nabaviti neki od modernijih modela mašina za pranje veša. Haier veš mašine pružaju odlične rezultate pri svakom pranju, a neki modeli imaju ugrađenu I-Refresh funkciju koja vraća život u najosetljivije materijale, tako eliminišući potrebe za hemijskim čišćenjem. Problem održavanja mašine rešen je Smart Dual Spray funkcijom koja obezbeđuje automatski čišćenje mašine posle svakog pranja.