biznis

Zašto je neophodno da imate biznis plan pre početka poslovanja

troje ljudi sedi za stolom nakome se nalazi plan poslovanja

Biznis plan predstavlja dokument koji sadrži sve planirane aktivnosti pre nego što se upustite u preduzetničke vode. Njime se stiče jasan uvid u tekući status, očekivane potrebe kao i eventualne razultate bez obzira da li je reč o novom ili preduzeću u razvoju. Omogućava vam da stvorite jasnu viziju i definišete ciljeve poslovanja. U suprotnom, odnosno u nedostatku jasno definisanih ciljeva, poslovanje može biti haotično.  Pored toga, biznis plan je veoma važan zbog planiranja resursa, bilo da su u pitanju ljudski, finansijski ili materijalni resursi. 

Koje su ključne perspektive prilikom izrade biznis plana

Prilikom izrade biznis plana neophodno je uvažiti tri ključne perspektive i to: perspektivu preduzetnika, tržišnu perspektivu i perspektivu investitora. 

Perspektiva preduzetnika

Činjenica je da preduzetnik sam najbolje razume celokupan koncept kao i ideju na kojoj se zasniva poslovni poduhvat. Takođe, najbolje poznaje proces i tehnologiju poslovanja pa samim tim je i najmerodavniji da objasni suštinu poslovnog poduhvata. 

Tržišna perspektiva

Kako bi se sačinio validan biznis plan, neophodno je da se poslovanje preduzeća sagleda i iz ugla potrošača. Na taj način se stvara jasnija slika o celokupnom načinu poslovanja.

Perspektiva investitora 

Investitor od biznis plana očekuje da mu pruži uverljivu i realnu finansijsku projekciju. Odnosno kompletnu procenu u smislu prihoda, rashoda, novčanih tokova kao i finansijskih rezultata. 

Zbog svega navedenog, preporuka je da izradu biznis plana, umesto vas profesionalno uradi knjigovodstvana agencija, jer će detaljno pristupiti izradi svakog segmenta. 

Kako izgleda i šta sadrži biznis plan 

Ono što svaki biznis plan mora da sadrži jeste: opis poslovanja, analizu tržišta, organizacionu strukturu, opis usluga ili proizvoda, prodajnu strategiju, operativni i finansijski plan kao i analizu rizika. 

Iako sažetak biznis plana predstavlja njegov ključni deo, piše se na kraju, ondosno nakon što ste završili sve druge delove. Reč je o uvodnom pregledu koji koji obuhvata suštinu biznisa kao i najvažnije tačke plana. U sažetku je potrebno napisati čime se bavi preduzeće, koja je misija, šta su vam ključni ciljevi i kako planirate da ih ostvarite. Takođe, navode se i očekivani finansijski rezultati. Sažetak mora biti kratak, koncizan i dovoljno zanimljiv kako bi privukao pažnju potencijalnih partnera ili investitora. 

tabla na kojoj je strelica rasta biznisa

Detaljan opis poslovanja 

U ovom delu opisujete proizvode ili usluge koje nudite, kao i svoju ciljnu publiku. Navedite šta je to po čemu je vaš biznis jedinstven, sve prednosti, kao i na koji način planirate da ispunite potrebe i očekivanja svojih klijenata. Ne zaboravite da navedete trenutni status svog preduzeća, kao i dugoročne ciljeve. 

Analiza tržišta kao važan deo biznis plana

Svaki biznis plan podrazumeva istraživanje tržišta i konkurencije. Obavezno opišite karakteristike, kao i veličinu ciljnog tržišta. Takođe se osvrnite na profil potencijalnih kupaca. Dodajte informacije o konkurentima kao i o njihovim prednostima i slabostima. Navedite po čemu se vaš proizvod ili usluga razlikuje od njihovih. Kroz analizu tržišta treba jasno da pokažete kako postoji realna potreba za onim što nudite, ali i da ste svesni izazova na tržištu. 

Organizacija i menadžment 

U ovom delu neophodno je da definišete strukturu svog preduzeća i da predstavite ključne članove tima. Prikažite ko su lideri biznisa, koje su im uloge. Obavezno stavite akcenat na njihove kvalifikacije i odgovornost. Takođe, dodajte informacije o pravnoj strukturi preduzeća. Otvaranje firme je važan korak i morate biti obazrivi I da ispoštujete sva zakonom tefinisana pravila. Najbolje je da za ovaj korak angažujete stručno lice.

Opis proizvoda ili usluga

U ovom delu plana potrebno je da detaljno opišete usluge ili proizvode koje nudite. Napišite sve o njihovim karakteristikama, prednostima kao i na koji način zadovoljavaju potrebe kupaca. Ukoliko je reč o uslugama, opišite na koji način ih pružate i po čemu se razlikuju od vaše konkurencije. Ako su u pitanju proizvodi, obavezno navedite detalje o njihovoj proizvodnji i isporuci. 

Ne zaboravite na marketing i prodajnu strategiju 

U ovom delu je potrebno da objasnite kako ćete privući i zadržati klijente. Obavezno definišite kanale prodaje kao i marketinške trikove koje ćete koristiti za promociju svojih usluga ili proizvoda. Takođe, navedite cene kao i druge uslove prodaje. Ovom strategijom treba da pokažete kako planirate da se pozicionirate na tržištu i da se istaknete među konkurencijom. Ne zaboravite da se razvoj firme ogleda i kroz ulaganje u zaposlene. 

zena za stolom ispred kompjutera analizira poslovanje

Operativno planiranje 

Operativni plan podrazumeva detaljan opis svakodnevnog poslovanja. Opišite proces proizvodnje, nabavke, distribucije kao i upravljanje zalihama. Uključite i  informacije o fizičkoj lokaciji ukoliko je posedujete. U ovom delu u stvari pokazujete da imate konkretan plan za vođenje svog poslovanja. 

Detaljan finansijski plan

Finansijski plan predstavlja jedan od najvažnijih delova biznis plana. Obuhvata kompletnu projekciju novčanih tokova uključujući prihode, rashode i profit. Obavezno prikažite budžetske projekcije za narednih nekoliko godina. Ukoliko aplicirate za finansijska sredstva, precizno navedite koliko novca vam je potrebno, kako ćete ga iskoristiti i kada očekujete povrat. 

Biznis plan uključuje i analizu rizika

U ovom segmentu navedite moguće izazove i pretnje sa kojima se vaše poslovanje može suočiti. Detaljno razmotrite sve faktore, uključujući eventualne promene na tržištu, zakonske regulative, konkurenciju i dr. Za svaki potencijalni rizik napravite plan za njegovo rešavanje. Na taj način nedvosmisleno pokazujete da ste spremni da se suočite sa potencijalnim problemima kao i da ih uspešno prevaziđete. 

Tek nakon detaljno urađenog biznis plana možete se upustiti u preduzetničke vode, jer jedino tako možete biti sigurni da će sve vaše potencijalne odluke i koraci biti zasnovani na realnim, jasnim  i precizno definisanim podacima.